من خوب هستم، شما خوب نیستید.

همه ما انسانها در تمام طول زندگی در هر موقعیتی رفتارهای متفاوتی داریم با این حال شالوده کلی رفتار ما انسانها از دوران کودکی نشآت گرفته است. اما ناراحت نباشید  چون:

ما می توانیم با شناخت آگاهانه خود رفتارهایی را که نمی خواهیم تغییر دهیم .

به گفته پنفیلد کارشناس کاملا واقعیخندهچشمک مغز انسان سه وظیفه را به عهده دارد1- ضبط کردن 2- به یاد آوردن 3- دوباره زنده کردن.

از اینرو می شود گفت ما با تجربه ها و احساسات اولیه ( دوران کودکی) در دوران بزرگسالی زندگی می کنیم یعنی تجربه های کودکی را دوباره در دوران بزرگسالی به شکل متفاوت به یاد آورده و با آن زندگی می کنیم البته باید گفت که ما تجربه های ضبط شده دوران کودکی را به یاد نمی آوریم بلکه آنها در ناهشیار ما به یاد آورده می شود و در بزرگسالی ما تاثیر می گذارد.

 

با توجه به تجربه های دوران کودکی هر فردی با چهار وضعیت کلی (البته نه کاملا قطعی) که ارتباط شما با دیگران را نشان می دهد روبرو می شود.

ما به وضعیت سوم اشاره داریم.

 

یعنی وضعیت :

من خوب هستم، شما خوب نیستید.

یه سوال شما چه اطلاعی از این وضعیت دارید ؟

 به نظر شما چه افرادی در این وضعیت قرار می گیرند؟

آیا شما در کودکی خود همچنین مرحله ای را گذرانده اید؟

 

بچه هایی که در دوران کودکی  خود مورد نا مهربانی ها وتنبیهات شدید وطولانی مدت قرار گرفتند بیشتر دراین وضعیت قرار دارند .

 

سن این مرحله

2 تا 3 سالگی

اگر فرزندانتان تا قبل از 3 سالگی دچار مشکلات عاطفی و کمبودها واجبارهای شده باشند باید منتظر یکسری مسائل رفتاری در بزرگسالی او باشید.

 

  علت مشکل

والدین یا کسانی که با کودک سرو کار دارد اگر در این سن بیش از حد او را موردضرب و شتم قرار دهد کودک به نتیجه می رسد که والدین دیگر او را نوازش نمی کنند و او خود مجبور به نوازش کردن خود می شود به دلیل تداوم رفتار والدین کودک احساس می کند که او را دوست ندارند و آنها خوب نیستند .

کودکی که تازه از مرحله نوزادی بیرون آمده است برایش این امکان وجود ندارد که به تفکر بپردازد و مشکل را درک کند و حلش کند ، کودک یکباره نوازش شدید والدین را از دست داده و خود علی رغم ناتوانی مجبور است که خودش خود را نوازش دهد تا به توانای برسد.

 

کودک به تدریج بزرگتر می شود ومراحل کودکی؛ نوجوانی؛جوانی و...را با همان احساسی که والینش خوب نیستند می گذراند و در تمام دوران با خود می گوید تقصیر انهاست ... همیشه تقصیر انهاست... انها خوب نیستند .

در نتیجه  گرچه آنها ممکن است به خاطر نیاورند که در دوران کودکی چه گذشته است اما بارفتار وگفتار نشان می دهند که در چه مرحله ای دچار مشکل شده اند.

 

انها باور دارندکه  من خوب هستم – شما خوب نیستید

هر چه شدت این مرحله بیشتر باشد امکان کمک به این افراد کمتر است چون آنها دیگران را خوب نمی دانند و به حرفهای آنها هم گوش نمی دهند.

 

چگونه می توانید به کسی که می گوید من خوبم و شما اشتباه می کنید کمک کنید!؟

/ 5 نظر / 15 بازدید
فرید

سلام بر تو ای هموطن ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟ ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟ ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم. درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟ میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟ میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟ میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟ و خیلی چیزای دیگه از سایت ما دیدن کنید

آیتا

سلام دوست عزيز به فروشگاه منم سر بزن خوشحال مي شم عزيزم "فروشگاه اينترنتي آيتا شاپ " فروش جديدترين فيلم ها ، کارتون ، نرم افزار ، بازي و... با 35% پايين تر از قيمت پشت جلد کالاها "">> اخراجي ها 2 - يوسف پيامبر ايراني - جي تي اي <<" """""""""""" Www.aytashop.com """""""""""""""

آرین

تو یه مجله توسط یکی از دوستان مقالاتی رو فرستادم که یکیش در باره ی اختلال شخصیت نارسیسیستیک ایشون هست.

vesal

salam...be manam sar bezan

سارا

رويا جان سلام مطالبتو خيلي كم خواندم ولي تو و خاطرات بچگي ات من را ياد بچگي خودم انداخت كه شبيه به تو هست